V. K.
Kohe tekkis tahtmine pöörduda tagasi koju Eestisse
Oma elust Venemaal mäletan üsna vähe. Lapsepõlves elasin koos ema ja õega mõnda aega Orenburgis vanaema jures, sõjaväelasest isa teenis kuskil armees. 
1953. aastal toodi isa Tallinna, seejärel teenis ta Suurkülas, siis Keila-Joal, edasi taas Tallinnas. Just sellest ajast peale elangi ma Eestis, kui välja arvata neli abielus oldud aastat (1967-71). Eelteadmisi Eestist mul loomulikult polnud, neid ei saa ju viieaastaselt tahtagi.
Niisiis olen elanud Eestis alates kuuendast eluaastast, peaaegu kogu mu lapsepõlv ja noorus möödus siin ning kui mu abikaasa viis mind endaga Venemaale, tekkis kohe tahtmine pöörduda tagasi koju, Eestisse. Seda enam, et siin elasid mu õed ja ema (vanemad olid selleks ajaks lahutanud). 
Eestis meeldis meile kõigile algusest peale väga. Tallinn tundus väikese ja väga puhta linnana (enam ta kaugeltki nii puhtake pole). Ja mis oli linna ümber - puhas ilu!
Esimesed kokkupuuted eestlastega olid samuti head, eesti ja vene lapsed lippasid koos ringi, mängisid ühes nii õues kui ka kodudes, küll meie, küll nende pool. Eestlastega pole mul kunagi elus mingeid konflikte ette tulnud. Venemaale polegi meil enam kedagi jäänud.
1971. aastal läksin oma mehest lahku ja sõitsin koos tütrekesega oma ema juurde Tallinna. Tööd sain laevaremonditehases, 1975. aastal anti mulle tuba kommunaalkorteris, seejärel 1986. aastal õnnestus vahetuse teel korter saada. 
Nüüd olen pensionil, mul on neli lapselast, kõik nad elavad siin. Loomulikult on nende elu ja saatus mul vägagi südamel. Kogu häda on selles, et puudub vähimgi kindlus homse päeva suhtes. Poliitikud ässitavad inimesi üksteise vastu, siit need hädad tulevadki. Pole hingelähedast tööd ja kust seda võttagi, kui vabrikud müüdi maha, tehased lammutati, alles on jäänud ainult kauplused ja pangad. Kõigis kontorites on töötajaid ülearu, keegi midagi ei tooda, aga kui midagi ei toodeta, pole ju ka midagi müüa. Kuidas edasi elada, sellele poliitikud ei mõtle, nemad on PRAEGU võimul. Aga mis saab edasi?  
Toetavad: Euroopa Liit, Kultuuriministeerium, Integratsiooni Ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed, 
Euroopa Liidu Kolmandate Riikide  Kodanike Integreerimise Fond